Podatek od zakładów bukmacherskich. Podatek od wygranych

podatek od wygranych w zakładach sportowychHazard jest z nami od wielu lat. Bardzo rzadko podchodzi się wszak do niego, jak do obowiązku powiązanego z płatnościami dodatkowymi. Tymczasem od czasu wejścia w życie ustawy hazardowej, przepisy są w tej materii dość jasne. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się, specjalnie dla was, rozwinąć kwestię i opisać wszystkie zagadnienia z tym powiązane. 12 czerwca 2015 powielono błąd z ustawy z roku 2009.

Z tego też powodu nie rozwiązano sprawy połączenia prawa polskiego i europejskiego, które powinno się wzajemnie uzupełniać. Mówi się, że podatnicy tracą z tego powodu nawet 4 mld złotych rocznie.

Jak sytuacja wygląda dokładnie? Opisujemy w kolejnych działach.

KIEDY MAMY OBOWIĄZEK ODPROWADZIĆ PODATEK OD ZAKŁADÓW

Powstaje kilka dylematów powiązanych z tym tematem. Gracze polskich, legalnych bukmacherów online, nie będą zadowoleni z tego powodu, który zamierzamy tu przytoczyć.

Jeśli bowiem uda się wam wstrzelić z dobrym kuponem i wygracie w ten sposób co najmniej 2 280 złotych, konieczne jest zapłacenie 10% podatku od wygranych w zakładach bukmacherskich. Wiąże się t z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Gdy mówimy o nagrodach pieniężnych, organizator odtrąca podatek przed wydaniem dalszej kwoty.

Jeśli jednak wywalczyliście gratyfikację w formie przedmiotu, to zwycięzca musi organizatorowi wypłacić stosowną kwotę przed odbiorem nagrody. Następnie podmiot jako płatnik podatku, odprowadza wskazaną sumę do urzędu skarbowego.

Jeśli wygracie za granicą, powinniście o tym poinformować Urząd za pomocą deklaracji PIT. Podatki płaci się z uwzględnieniem skali podatkowej. Dobrze jest znać umowę pomiędzy Polską a krajem w którym się zwyciężało, by uniknąć ewentualnie podwójnych opłat.

Jako ciekawostkę możemy wam podać, że podatek wynikający z tytułu wygranych w zakładach bukmacherskich nakierowanych na współzawodnictwo zwierząt wynosi tylko 2,5%, więc jest to wskaźnik znacznie niższy niż w przypadku ludzi.

PODATEK W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH NAZIEMNYCH

Jak to jest z bukmacherami stacjonarnymi?

Do każdego kuponu naliczany jest podatek od gier. Wynosi on 12% stawki. Do tego należy doliczyć również kwestię poruszoną powyżej. Tym samym przy kwocie 2 280 złotych dochodzi o tego 10% dochodowego od całej wygranej kwoty. Jakkolwiek brzmi to źle, mówimy tu już o 22% całej stawki. Pierwszej opłaty uniknąć się nie da w żaden sposób.

Co do drugiej, zaleca się jednak pewne triki. Można dla przykładu rozbić kupon na kilka kolejnych, by w razie wygranej kwota nie przekroczyła opisanej przez nas wartości. Cześć operatorów rozrywki on-line zabezpiecza się jednak przed działaniami tego typu. Popularny jest zapisek regulaminu, tak jak w przypadku jednej z polskich firm, gdzie napisano: „Kiedy Klient zawiera wielokrotnie ten sam zakład, wszystkie te zakłady mogą być traktowane jako jeden. W takiej sytuacji wszystkie zakłady, za wyjątkiem pierwszego zawartego zakładu, mogą zostać anulowane a wpłacone stawki zwrócone.” Przy pokaźniejszych sumach możecie oczekiwać, że firma na której graliście, wystosuje z tego powodu oficjalne pismo, którym później posłużycie się w Urzędzie Skarbowym. Mówi o tym taki fragment regulaminu: „Na życzenie uczestnika gry Bukmacher jest zobowiązany do wystawienia zaświadczenia o uzyskanej przez niego wygranej. Zaświadczenie jest drukiem ścisłego zarachowania. Zaświadczenie może być wystawione najpóźniej w dniu następującym po dniu, w którym uzyskano wygraną lub po dniu, w którym nastąpiła wypłata (wydanie) wygranej.”

ZAKŁADY BUKMACHERSKIE BEZ PODATKU

Tutaj zaczyna się część zabawna. Co prawda informowaliśmy was o tym, że weszła nowelizacja ustawy hazardowej z 2009 roku, ale pewne praktyki nadal są stosowane. Nowe prawo mówi o tym, że gracz nie może grać u firmy, która nie posiada licencji wydanej przez Ministerstwo Finansów. Tymczasem nie wszystkie marki zdecydowały się opuścić Polskę. Funkcjonują nadal, oferując zakłady sportowe w najwyższej możliwej jakości. Dzieje się tak za sprawą licencji obowiązującej w Unii Europejskiej. Polska, jako kraj członkowski musi to prawo respektować, stąd też powstają ogromne dysproporcje pomiędzy zdaniem obu stron. 

A CO NA TO URZĄD SKARBOWY?

Gdy gracie u bukmachera naziemnego, nie opłacacie żadnych podatków. Dzieje się tak, gdyż to właśnie operator odpowiada za działania tego typu. On reguluje wszelkie należności, by zdjąć tę powinność z gracza. Inaczej ma się sprawa w przypadku firmy internetowej.

Ustawa hazardowa poważnie namieszała, gdyż bez niej po prostu opłacałoby się podatki z tytułu przychodów z zagranicy. Taki podatek wynosiłby 19% od przychodu. Jakkolwiek może to brzmieć nielegalnie, to gracz sam musi zdecydować, czy poinformuje odpowiedni urząd o tym, że prowadzi zabawę tego typu. Izba Celna może na bazie wydruków z polskich kont bankowych czy kart wnioskować o nałożenie stosownej kary. Takie ryzyko ponosicie chociażby wtedy, gdy banki odnotują wpływy przekraczające 10 tysięcy euro. 

PODATEK OD WYGRANYCH W ZAKŁADACH SPORTOWYCH - PRAWO POLSKIE A UNIA EUROPEJSKA

Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które wynikają z tzw. nieujawnionych źródeł przychodów (to bezpośrednie wycinki z ustawy). Ta informacja powinna uspokoić wielu graczy, którzy decydują się na podjęcie rywalizacji z bukmacherami internetowymi.

  1. W celu ustalenia czy podatnik uzyskał w danym roku podatkowym przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach, a jeśli tak to w jakiej wysokości, porównuje się z jednej strony wartość wydatków poniesionych przez niego w roku podatkowym oraz wartość zgromadzonego w tym roku mienia,
  2. W toku postępowania podatnik winien wykazać, że wydatki badanego roku podatkowego znalazły pokrycie w mieniu zgromadzonym w tym roku podatkowym oraz w latach poprzednich,
  3. Jeśli jednoznaczne ustalenie stanu faktycznego nie będzie możliwe, pamiętać należy o zasadzie rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika,
  4. Stawka podatkowa od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach wynosi 75% dochodu.

PODSUMOWANIE

W sieci krąży niezmiernie dużo komentarzy i opinii o tym, że gracze spodziewać się mogą pisma od Izby Celnej. Na jego podstawie najczęściej dąży się do ugody i zapłacenia stosownej kary. Jak jednak poinformował jeden z aktywniejszych graczy, Naczelnik Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie umorzył w całości postępowanie z tytułu legalności dochodu uzyskanego w zakładach bukmacherskich. Jako uzasadnienie podano, że gra na terytorium RP musi odpowiadać przepisom UE. Ponieważ kraj członkowski respektuje te zasady, nie można zastosować opodatkowania dla wygranych. Ile wszak w takich stwierdzeniach prawdy? Ocenę zostawiamy wam.

Oceń bukmachera i dodaj komentarz: