Podatek od zakładów bukmacherskich. Podatek od wygranych

podatek od wygranych w zakładach sportowychHazard jest z nami od wielu lat. Bardzo rzadko podchodzi się wszak do niego, jak do obowiązku powiązanego z płatnościami dodatkowymi. Tymczasem od czasu wejścia w życie ustawy hazardowej, przepisy są w tej materii dość jasne. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się, specjalnie dla was, rozwinąć kwestię i opisać wszystkie zagadnienia z tym powiązane. 12 czerwca 2015 powielono błąd z ustawy z roku 2009.

Z tego też powodu nie rozwiązano sprawy połączenia prawa polskiego i europejskiego, które powinno się wzajemnie uzupełniać. Mówi się, że podatnicy tracą z tego powodu nawet 4 mld złotych rocznie.

Jak sytuacja wygląda dokładnie? Opisujemy w kolejnych działach.

KIEDY MAMY OBOWIĄZEK ODPROWADZIĆ PODATEK OD ZAKŁADÓW

Powstaje kilka dylematów powiązanych z tym tematem. Gracze polskich, legalnych bukmacherów online, nie będą zadowoleni z tego powodu, który zamierzamy tu przytoczyć.

Jeśli bowiem uda się wam wstrzelić z dobrym kuponem i wygracie w ten sposób co najmniej 2 280 złotych, konieczne jest zapłacenie 10% podatku od wygranych w zakładach bukmacherskich. Wiąże się t z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Gdy mówimy o nagrodach pieniężnych, organizator odtrąca podatek przed wydaniem dalszej kwoty.

Jeśli jednak wywalczyliście gratyfikację w formie przedmiotu, to zwycięzca musi organizatorowi wypłacić stosowną kwotę przed odbiorem nagrody. Następnie podmiot jako płatnik podatku, odprowadza wskazaną sumę do urzędu skarbowego.

Jeśli wygracie za granicą, powinniście o tym poinformować Urząd za pomocą deklaracji PIT. Podatki płaci się z uwzględnieniem skali podatkowej. Dobrze jest znać umowę pomiędzy Polską a krajem w którym się zwyciężało, by uniknąć ewentualnie podwójnych opłat.

Jako ciekawostkę możemy wam podać, że podatek wynikający z tytułu wygranych w zakładach bukmacherskich nakierowanych na współzawodnictwo zwierząt wynosi tylko 2,5%, więc jest to wskaźnik znacznie niższy niż w przypadku ludzi.

PODATEK W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH NAZIEMNYCH

Jak to jest z bukmacherami stacjonarnymi?

Do każdego kuponu naliczany jest podatek od gier. Wynosi on 12% stawki. Do tego należy doliczyć również kwestię poruszoną powyżej. Tym samym przy kwocie 2 280 złotych dochodzi o tego 10% dochodowego od całej wygranej kwoty. Jakkolwiek brzmi to źle, mówimy tu już o 22% całej stawki. Pierwszej opłaty uniknąć się nie da w żaden sposób.

Co do drugiej, zaleca się jednak pewne triki. Można dla przykładu rozbić kupon na kilka kolejnych, by w razie wygranej kwota nie przekroczyła opisanej przez nas wartości. Cześć operatorów rozrywki on-line zabezpiecza się jednak przed działaniami tego typu. Popularny jest zapisek regulaminu, tak jak w przypadku jednej z polskich firm, gdzie napisano: „Kiedy Klient zawiera wielokrotnie ten sam zakład, wszystkie te zakłady mogą być traktowane jako jeden. W takiej sytuacji wszystkie zakłady, za wyjątkiem pierwszego zawartego zakładu, mogą zostać anulowane a wpłacone stawki zwrócone.” Przy pokaźniejszych sumach możecie oczekiwać, że firma na której graliście, wystosuje z tego powodu oficjalne pismo, którym później posłużycie się w Urzędzie Skarbowym. Mówi o tym taki fragment regulaminu: „Na życzenie uczestnika gry Bukmacher jest zobowiązany do wystawienia zaświadczenia o uzyskanej przez niego wygranej. Zaświadczenie jest drukiem ścisłego zarachowania. Zaświadczenie może być wystawione najpóźniej w dniu następującym po dniu, w którym uzyskano wygraną lub po dniu, w którym nastąpiła wypłata (wydanie) wygranej.”

ZAKŁADY BUKMACHERSKIE BEZ PODATKU

Tutaj zaczyna się część zabawna. Co prawda informowaliśmy was o tym, że weszła nowelizacja ustawy hazardowej z 2009 roku, ale pewne praktyki nadal są stosowane. Nowe prawo mówi o tym, że gracz nie może grać u firmy, która nie posiada licencji wydanej przez Ministerstwo Finansów. Tymczasem nie wszystkie marki zdecydowały się opuścić Polskę. Funkcjonują nadal, oferując zakłady sportowe czy kasyno w najwyższej możliwej jakości. Dzieje się tak za sprawą licencji obowiązującej w Unii Europejskiej. Polska, jako kraj członkowski musi to prawo respektować, stąd też powstają ogromne dysproporcje pomiędzy zdaniem obu stron. Jeśli decydujecie się na grę u operatora z Malty czy Gibraltaru, podatek należny do urzędu wynosi równe 0%. To ogromna przepaść, chociaż może się wiązać teoretycznie z problemami prawnymi. Czy da się ich uniknąć? Naturalnie, że tak, o czym napiszemy w dalszej części naszego materiału.

A CO NA TO URZĄD SKARBOWY?

Gdy gracie u bukmachera naziemnego, nie opłacacie żadnych podatków. Dzieje się tak, gdyż to właśnie operator odpowiada za działania tego typu. On reguluje wszelkie należności, by zdjąć tę powinność z gracza. Inaczej ma się sprawa w przypadku firmy internetowej.

Ustawa hazardowa poważnie namieszała, gdyż bez niej po prostu opłacałoby się podatki z tytułu przychodów z zagranicy. Taki podatek wynosiłby 19% od przychodu. Jakkolwiek może to brzmieć nielegalnie, to gracz sam musi zdecydować, czy poinformuje odpowiedni urząd o tym, że prowadzi zabawę tego typu. Izba Celna może na bazie wydruków z polskich kont bankowych czy kart wnioskować o nałożenie stosownej kary. Takie ryzyko ponosicie chociażby wtedy, gdy banki odnotują wpływy przekraczające 10 tysięcy euro. Jeśli korzystacie z internetowych portfeli, nie ma właściwie żadnego zagrożenia wykrycia gry u operatora zza granicy.

PODATEK OD WYGRANYCH W ZAKŁADACH SPORTOWYCH - PRAWO POLSKIE A UNIA EUROPEJSKA

Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które wynikają z tzw. nieujawnionych źródeł przychodów (to bezpośrednie wycinki z ustawy). Ta informacja powinna uspokoić wielu graczy, którzy decydują się na podjęcie rywalizacji z bukmacherami internetowymi.

 1. W celu ustalenia czy podatnik uzyskał w danym roku podatkowym przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach, a jeśli tak to w jakiej wysokości, porównuje się z jednej strony wartość wydatków poniesionych przez niego w roku podatkowym oraz wartość zgromadzonego w tym roku mienia,
 2. W toku postępowania podatnik winien wykazać, że wydatki badanego roku podatkowego znalazły pokrycie w mieniu zgromadzonym w tym roku podatkowym oraz w latach poprzednich,
 3. Jeśli jednoznaczne ustalenie stanu faktycznego nie będzie możliwe, pamiętać należy o zasadzie rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika,
 4. Stawka podatkowa od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach wynosi 75% dochodu.

PODSUMOWANIE

W sieci krąży niezmiernie dużo komentarzy i opinii o tym, że gracze spodziewać się mogą pisma od Izby Celnej. Na jego podstawie najczęściej dąży się do ugody i zapłacenia stosownej kary. Jak jednak poinformował jeden z aktywniejszych graczy, Naczelnik Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie umorzył w całości postępowanie z tytułu legalności dochodu uzyskanego w zakładach bukmacherskich. Jako uzasadnienie podano, że gra na terytorium RP musi odpowiadać przepisom UE. Ponieważ kraj członkowski respektuje te zasady, nie można zastosować opodatkowania dla wygranych. Ile wszak w takich stwierdzeniach prawdy? Ocenę zostawiamy wam.Ranking Bukmacherów | Luty 2019

Najnowsze artykuły

 • Zakłady bukmacherskie - jak zacząć

  Zakłady bukmacherskie - jak zacząć

  W tym artykule przybliżamy podstawowe wiadomości na temat zakładów bukmacherskich online. Pokazujemy czym one są i na czym polegają. Pokazujemy przykłady kasyn, w których można dokonać zakładów sportowych, oraz opcje bonusowe, na które moga liczyć początkujący jak i stali gracze. Prezentujemy także krótką historię bukmacherki.

  czytaj więcej...

 • Czy zakłady bukmacherskie są legalne?

  Czy zakłady bukmacherskie są legalne?

  W tym artykule prezentujemy podstawowe informacje na temat legalności zakładów bukmacherskich online w Polsce. Pokazujemy stanowisko Unii europejskiej oraz podstawowe aspekty prawne dokonywania zakładów sportowych z punktu widzenia Polaków.

  czytaj więcej...

 • Jak wybrać bukmachera online?

  Jak wybrać bukmachera online?

  Wybierając bukmachera online należy zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa danych i płatności, ofertę zakładów danego bukmachera, możliwość dokonywania zakładów poprzez aplikacje mobilne i kilka innych czynników. Dowiedz się więcej.

  czytaj więcej...

 • Systemy bukmacherskie online

  Systemy bukmacherskie

  Zakłady bykmacherskie to nie tylko kwestia szczęścia ale także fachowej wiedzy. Dlatego prezentujemy najbardziej popularne systemy bukmacherskie online takie jak superbety, dziesięciokrotnotność, progresja, zasada słupkowa i inne. Sprawdź jak można obstawiać.

  czytaj więcej...

 • Porady bukmacherskie online

  Fachowe porady bukmacherskie

  Prezentujemy wskazówki dotyczące zakładów bukmacherskich online, które przydadzą się każdemu początkującemu graczowi. Podpowiadamy jak wybrać bukmachera w internecie, jak obstawiać zakłady, czy warto grać według systemu oraz jaka dyscyplinę wybrać.

  czytaj więcej...